Hakkımızda

kino avant-garde hevesli bir sinefil, ya da daha doğru tabiri ile “cineliterate” ve aynı zamanda sıkı bir görsel sanat takipçisi tarafından üstad Jean-Luc Godard’in “An aesthetic is that of the sniper on the roof – Çatıdaki sniper estetiği” sloganıyla 12 Aralık 2022’de yolculuğuna başladı.

“Le film sur l’art”. Bu websitesinde kalbe değil daha çok akla hitap eden ve estetiğiyle seyirciyi vuracak filmlerin analizlerini yazmayı ve paylaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca bir filmi sadece görüp, izleyip, duygulanıp geçmektense; hakkında okumak, araştırmak, öğrenmek ve daha çok soru işaretinin peşine düşmeyi daha değerli buluyoruz. Yani bir filmin ya da serginin izleyicinin ağzında bıraktığı tat ve fakat daha önemlisi aklında bıraktığı soru işaretleri, sonrasında bunların bizi götürdüğü yerlerde dolaşmak, bunları paylaşmak…

Sosyal medya mecralarında ise odak daha çok yedinci sanat olarak sinemayı görsel sanatlarla birleştirmek. Filmlerdeki bağlamı kurulmuş sanat referansları ve yönetmenlerin sevdiği ressamları filmlerine boca etmesi (örn. Lynch / Hopper, Godard – Manet / Goya / diğerleri, Lars von Trier…) ve bu bağlantıları bulmak, paylaşmak. Bir An (Frame Per Second) ve Sevdiğimiz Yönetmenler kategorileriyle hayatımızı değiştiren üstadlara selam durmak.

Şimdilik Türkçe içerikle yayına başlayan kino avant-garde’nin hedefi Ingilizce ve Hollandaca olarak yayın ağını genişletmek.

Siz sinema ve sanatseverlerin sayfalarında kaybolması dileği ile!

İletişim: [email protected]

tr_TRTürkçe